Czy sprzęgła hydrokinetyczne instaluje się tylko w samochodach?
Firmy produkujące samochody wykorzystują różne rodzaje przekładni hydraulicznych mających istotny wpływ na komfort jazdy. Przekazują one energię mechaniczną za pośrednictwem cieczy. Jeśli interesuje Cię, w jakich pojazdach montuje się takie rozwiązania, zapoznaj się z dalszą treścią niniejszego artykułu.
Czym jest sprzęgło hydrokinetyczne?
Samochody z ręczną skrzynią biegów wyposażone są najczęściej w koła dwumasowe, odpowiadające za amortyzację drgań generowanych przez silnik. Tę funkcję i wiele innych w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów pełnią będące jej częścią sprzęgła hydrokinetyczne. Jest to rozwiązanie, którego historia sięga końca XIX wieku, w którym wykorzystano fizyczne zjawisko bezwładności cieczy. Jego wynalazca zauważył, że jest ona doskonałym medium do przenoszenia momentu obrotowego pomiędzy skrzynią biegów a wałem korbowym.
W jakich pojazdach stosuje się te sprzęgła?
Automatyczne skrzynie biegów montuje się najczęściej w samochodach wyższej klasy, aby uzyskać dobrą dynamikę jazdy. Sprzęgło hydrokinetyczne sprawdza się także w pojazdach terenowych i ciężarowych. Zdecydowanie nie nadaje się do aut sportowych ze względu na duży poślizg i spore opóźnienie.
Zalety i wady sprzęgieł hydrokinetycznych
Właściciele samochodów z automatem mogą cieszyć się komfortem i doskonałą dynamiką jazdy. Zmiana biegów następuje płynnie, a silnik pracuje wyjątkowo cicho. Sprzęgło to skutecznie tłumi także drgania momentu obrotowego. Jednak jak wszystkie konstrukcje, tak ze i ta ma swoje wady. Zaliczają się do nich:
- zwiększone zużycie paliwa,
- duża waga i ciężar,
- wysoka cena wymiany,
- potrzeba zastosowania dodatkowego chłodzenia.
Czy możliwa jest naprawa tego podzespołu?
Regeneracja sprzęgieł hydrokinetycznych nie należy do łatwych zadań i wymaga wiedzy, specjalistycznych narzędzi i dobrych części. Można jej jednak dokonać. Jeśli chcesz nabyć taką część po naprawie, zamów ją już dziś!
Polecane artykuły
Czy warto wybrać stół loftowy dębowy?
Drewniane meble nie wychodzą z użycia. Pasują nawet do nowoczesnych aranżacji — drewno to bardzo ważny element między innymi tak popularnego obecnie stylu loftowego. Czy warto wybrać utrzymany w tym klimacie stół z dębu? Sprawdź! Do jakich wnętrz stół loftowy? Może się wydawać, że stół w stylu lo
Jak dobrać stół loftowy dębowy?
Industrialne elementy wystroju wnętrz, na czele z meblami, są obecnie bardzo pożądane na rynku. Wybierają je zwłaszcza osoby chcące mieć wnętrza urządzone w stylu loft, ale na loftowy stół mogą też postawić amatorzy innych stylistyk, gdyż pasuje on do różnych kompozycji. Dowiedz się, jak wybrać taki