Co daje laparoskopowy bypass żołądka?

Co daje laparoskopowy bypass żołądka?

21 sierpnia, 2023 Wyłączono przez Redaktor

Zabiegi bariatryczne stają się w Polsce coraz popularniejsze. Oczywiście ma to bezpośredni związek przede wszystkim z faktem, że otyłość staje się coraz powszechniejszym problemem i coraz więcej jest osób cierpiących z powodu tzw. otyłości olbrzymiej. Tego rodzaju zabiegi często są jedynym sposobem na uzyskanie wagi bezpiecznej dla zdrowia, a nawet życia —  zwykle wykonuje się je właśnie w tym celu, kwestie estetyczne mają drugorzędne znaczenie. Jedną z opcji jest laparoskopowy bypass żołądka. Dowiedz się, na czym polega i jakie korzyści daje.

Popularność zabiegów bariatrycznych

Zainteresowanie tego rodzaju zabiegami i zapotrzebowanie na nie jest coraz większe, toteż specjaliści nieustannie pracują nad udoskonalaniem i wynajdowaniem nowych metod leczenia otyłości w tym zakresie, czyli przede wszystkim poprzez zmniejszanie żołądka. Dla wielu osób jest to jedyna, ostatnia szansa na pozbycie się otyłości zagrażającej ich zdrowiu, życiu i utrudniającej normalne funkcjonowanie, gdyż zabiegom takim poddają się pacjenci o bardzo dużej masie ciała, cierpiący na otyłość II lub III stopnia.

Na czym polega laparoskopowy bypass żołądka?

W grę wchodzą różne zabiegi bariatryczne, choć zwykle określa się je wszystkie jako zmniejszanie żołądka. Można to robić na różne sposoby, np. poprzez umieszczenie opaski, balonu bariatrycznego czy laparoskopowy bypass żołądka . Ta ostatnia procedura polega na wyłączeniu części żołądka, do której przestaje trafiać pokarm, ale nadal produkuje ona soki trawienne, dzięki czemu trawienie przebiega sprawnie. Pozostała część żołądka odznacza się niewielką pojemnością, dzięki czemu pacjent może przyjmować znacznie mniejsze niż do tej pory ilości jedzenia, a jednocześnie szybko osiągać uczucie sytości. W dodatku ta część zostaje połączona z jelitem cienkim, więc przyjmowany pokarm trafia bezpośrednio do niego, co przyspiesza trawienie. Efektem jest szybsza i łatwiejsza redukcja wagi, a wyniki w tym zakresie mogą być imponujące —  w ciągu kilku miesięcy można stracić blisko 70% masy ciała! Zabieg ten jest zatem przeznaczony dla osób, które ważą znacznie za dużo.

Skuteczność i bezpieczeństwo

Przeprowadzane laparoskopowo czy endoskopowo zabiegi bariatryczne nowej generacji są coraz bezpieczniejsze i mniej inwazyjne. Jest to niezbędne, gdyż osoby otyłe nie są zdrowe i mają szereg obciążeń. Jeśli lekarz dopuszcza wykonanie takiej procedury, można się jej poddać bez obaw.