Czy sprzęgła hydrokinetyczne instaluje się tylko w samochodach?

Czy sprzęgła hydrokinetyczne instaluje się tylko w samochodach?

29 listopada, 2023 Wyłączono przez Redaktor

Firmy produkujące samochody wykorzystują różne rodzaje przekładni hydraulicznych mających istotny wpływ na komfort jazdy. Przekazują one energię mechaniczną za pośrednictwem cieczy. Jeśli interesuje Cię, w jakich pojazdach montuje się takie rozwiązania, zapoznaj się z dalszą treścią niniejszego artykułu.

Czym jest sprzęgło hydrokinetyczne?

Samochody z ręczną skrzynią biegów wyposażone są najczęściej w koła dwumasowe, odpowiadające za amortyzację drgań generowanych przez silnik. Tę funkcję i wiele innych w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów pełnią będące jej częścią sprzęgła hydrokinetyczne. Jest to rozwiązanie, którego historia sięga końca XIX wieku, w którym wykorzystano fizyczne zjawisko bezwładności cieczy. Jego wynalazca zauważył, że jest ona doskonałym medium do przenoszenia momentu obrotowego pomiędzy skrzynią biegów a wałem korbowym. 

W jakich pojazdach stosuje się te sprzęgła?

Automatyczne skrzynie biegów montuje się najczęściej w samochodach wyższej klasy, aby uzyskać dobrą dynamikę jazdy. Sprzęgło hydrokinetyczne sprawdza się także w pojazdach terenowych i ciężarowych. Zdecydowanie nie nadaje się do aut sportowych ze względu na duży poślizg i spore opóźnienie.

Zalety i wady sprzęgieł hydrokinetycznych

Właściciele samochodów z automatem mogą cieszyć się komfortem i doskonałą dynamiką jazdy. Zmiana biegów następuje płynnie, a silnik pracuje wyjątkowo cicho. Sprzęgło to skutecznie tłumi także drgania momentu obrotowego. Jednak jak wszystkie konstrukcje, tak ze i ta ma swoje wady. Zaliczają się do nich:

  • zwiększone zużycie paliwa,
  • duża waga i ciężar,
  • wysoka cena wymiany,
  • potrzeba zastosowania dodatkowego chłodzenia.

Czy możliwa jest naprawa tego podzespołu?

Regeneracja sprzęgieł hydrokinetycznych nie należy do łatwych zadań i wymaga wiedzy, specjalistycznych narzędzi i dobrych części. Można jej jednak dokonać. Jeśli chcesz nabyć taką część po naprawie, zamów ją już dziś!