Kiedy warto wykonać bypass żołądka?

Kiedy warto wykonać bypass żołądka?

21 sierpnia, 2023 Wyłączono przez Redaktor

Choć pod względem liczby osób otyłych Polska ciągle jest w tyle za Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią czy Niemcami, problem ten niestety zatacza coraz szersze kręgi. Nie jest to przy tym tylko kłopot natury estetycznej —  otyłość, zwłaszcza znaczna, jest tak naprawdę chorobą, ma olbrzymi, negatywny wpływ na zdrowie, a nawet życie —  przede wszystkim istotnie je skraca. Ponieważ zaś walka z nią bywa bardzo trudna, intensywnie rozwija się bariatria —  gałąź medycyny polegająca na chirurgicznym leczeniu otyłości. Dziedzina ta daje wiele możliwości, a jedną z nich jest laparoskopowy bypass żołądka. Dowiedz się więcej na ten temat.

Dla kogo operacje bariatryczne?

Na pewno zabiegów takich nie można traktować jako szybkiego i łatwego sposobu na pozbycie się nadwagi kiedy pragnie się zaoszczędzić sobie wysiłku związanego ze stosowaniem diety i ćwiczeń. Zresztą przed wykonaniem takiej procedury każdy pacjent musi przejść drogę badań i kwalifikacji —  lekarz decyduje o dopuszczeniu do zabiegu. Operacje bariatryczne przeprowadza się tylko wtedy, gdy jest do tego wyraźne wskazanie, przede wszystkim w przypadku otyłości II i III stopnia, a więc w przypadkach, gdy zagraża ona zdrowiu i życiu oraz uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Często też jest to opcja wybierana przez osoby, które nie są w stanie schudnąć w klasyczny sposób, czy to ze względu na szczególne trudności w zakresie powstrzymywania się od jedzenia, czy niemożność uprawiania aktywności. To drugie jest powszechne w przypadku osób bardzo otyłych, ich masa ciała nie pozwala im na ćwiczenia i sport, choćby ze względu na znaczne obciążenie stawów. Jednocześnie trzeba pamiętać, że do zabiegu takiego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, zwykle trzeba nieco stracić na wadze, by był on bezpieczny, zazwyczaj poprzez stosowanie umiarkowanej diety. Po operacji także nie można wrócić do dawnych nawyków, tym bardziej że żołądek zbudowany jest z mięśni, może zatem na powrót się rozciągnąć. Jest to zatem opcja dla osób zdeterminowanych, by zmienić swoje życie.

Liczne korzyści z wykonania bypassu żołądka

Poszczególne zabiegi bariatryczne różnią się od siebie, ale dają podobne korzyści. Jeśli chodzi o bypass żołądka, jest to zmniejszenie jego objętości, a także połączenie go z jelitem cienkim, dzięki czemu trawienie przebiega szybciej. Pacjenci jedzą mniej, a jednocześnie nie męczą się z tego powodu (nie czują głodu) i chudną w szybkim tempie.