Mapa burz

Mapa burz

5 maja, 2022 Wyłączono przez Redaktor

Nowoczesne metody meteorologiczne dają bardzo wiele możliwości. Sprawdź, jak wygląda mapa burz i jak odczytywać widoczne na niej dane. Warto śledzić zjawiska atmosferyczne, by zapewnić sobie i swoim bliskim jak największy poziom bezpieczeństwa.

Prognozowanie burzy i deszczu

Meteorolodzy wykorzystują nowoczesne detektory wyładowań atmosferycznych. To niewielkie urządzenia, które odbierają fale o określonej częstotliwości. Dzięki nim można śledzić burze w Polsce i określać, w jakim miejscu aktualnie się znajdują. Kluczowa jest także intensywność zarejestrowanych wyładowań. Przy odczytywaniu danych warto zwrócić uwagę na ilość opadów. Oznaczane są one za pomocą różnych kolorów. Czerwień oznacza silnie padający deszcz, a ciemnoniebieski – lekkie opady. Odcień ciemnoczerwony oznacza natomiast sztorm. Kolejnym parametrem jest kierunek przesuwania się chmur burzowych. Radar burz wskazuje, gdzie w najbliższym czasie można spodziewać się ulewy i piorunów.

Dlaczego warto śledzić burzę?

Jest wiele powodów, dla których mapa burz cieszy się takim dużym zainteresowaniem. Przede wszystkim:

  • pozwala przygotować się do gwałtownych zjawisk pogodowych,
  • jest ciekawym narzędziem dla pasjonatów meteorologii,
  • sprzyja zadbaniu o bezpieczeństwo mieszkańców okolic zagrożonych intensywnymi wyładowaniami.

W przypadku prognozowanych piorunów i ulewy warto schować się pod dachem i uprzątnąć rzeczy w ogrodzie lub na balkonie, które mógłby porwać wiatr. Mogą przydarzyć się także braki w dostawie prądu, zatem rozsądnym rozwiązaniem jest naładowanie telefonu. Należy unikać wypraw na wycieczkę w góry lub pływania kajakiem. Szczególną uwagę warto zwrócić na dzieci i zwierzęta, które często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa związanego z przebywaniem pod gołym niebem w trakcie nawałnicy.

Odczytywanie map i radarów

Zrozumienie danych przekazywanych przez meteorologów nie jest trudne. Współczesne narzędzia pozwalają na precyzyjne określenie parametrów zachodzących zjawisk pogodowych. Sprawdzaj prognozę, a nie zaskoczą Cię nagłe pioruny i ulewne deszcze w okolicy.