Podkolanówka przeciwżylakowa — jak dobrać rozmiar?

Podkolanówka przeciwżylakowa — jak dobrać rozmiar?

28 marca, 2023 Wyłączono przez Redaktor

Na rynku dostępne są różne produkty przeciwzakrzepowe, których zadaniem jest zapobieganie występowaniu zakrzepicy żylnej, obrzęków oraz nieestetycznych żylaków na kończynach dolnych. Pacjenci mają do wyboru rajstopy, pończochy i podkolanówki (najwygodniejsza i najczęściej stosowana opcja), na które można otrzymać aż 70% refundacji. Sprawdź, kiedy i jak nosić produkty kompresyjne.

Kiedy zalecane jest noszenie podkolanówek kompresyjnych?

Medyczne wyroby uciskowe stanowią w pełni bezpieczną oraz nieinwazyjną metodę wspomagającą leczenie przewlekłej niewydolności żylnej i zakrzepicy żylnej. Stosowanie specjalnych podkolanówek przyczynia się do zmniejszenia dokuczliwych objawów i hamuje postęp choroby. Warunkiem oddziaływania terapeutycznego jest oczywiście systematyczność i prawidłowe dopasowanie produktu. Pacjenci w pierwszej kolejności powinni udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu dodatkowych badań określi, czy kompresjoterapia sprawdzi się w danym przypadku. Należy bowiem pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do stosowania wyrobów uciskowych, m.in. gdy chory zmaga się z miażdżycą lub na kończynach występują zmiany skórne.

Czym kierować się przy wyborze produktu uciskowego?

Każdy wyrób kompresyjny ma określoną klasę ucisku (I, II i III), która powinna zostać indywidualnie dopasowana do chorego przez lekarza. Producenci proponują produkty:

  • profilaktyczne,
  • lecznicze.

Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania i zgodność z obowiązującymi normami. Zamówiona podkolanówka przeciwżylakowa powinna być odpowiednio dopasowana, dlatego przed zakupem należy dokonać szczegółowych pomiarów nogi (najlepiej w godzinach porannych). Tego typu akcesoria są dostępne w aptekach, jednak trzeba przyznać, że w internecie na klientów czeka największy wybór pod względem kolorów i wzorów, dzięki czemu produkt nie przypomina nawet wyrobu medycznego.

Jak zakładać podkolanówki uciskowe?

Osoby stosujące na co dzień kompresjoterapię powinny przestrzegać kilku ważnych zasad, aby wybrana metoda terapeutyczna okazała się skuteczna i bezpieczna. Przede wszystkim podkolanówki należy wkładać na nogi tuż po przebudzeniu, gdy kończyna nie jest jeszcze zbyt opuchnięta (wcześniej dobrze posmarować skórę kremem). Warto wspomnieć, że tego typu produkt należy wymieniać średnio co 3-6 miesięcy.