Technologia cięcia laserem – czym jest i jakie ma zalety?

Technologia cięcia laserem – czym jest i jakie ma zalety?

21 listopada, 2023 Wyłączono przez Redaktor

Jedną z podstawowych metod obróbki materiałów jest ich przecinanie. Do realizacji tego procesu można wykorzystać m.in. narzędzia elektryczne czy palniki acetylenowo-tlenowe. Obecnie jednak największą popularnością cieszy się technologia cięcia laserem – sprawdź, na czym polega oraz poznaj jej główne zalety!

Jak wygląda proces cięcia laserem?

W technologii tej wykorzystywane jest światło, które przechodząc przez specjalny układ soczewek lub zakrzywionych lusterek jest skupiane do postaci bardzo skoncentrowanej wiązki lasera. Jej średnica waha się zaledwie w granicach około 18 mm. Skierowana na powierzchnię np. metalu, punktowo dostarcza do niego ogromne ilości energii, powodując jej intensywne nagrzanie i w konsekwencji topienie. Właśnie tak realizowany jest proces cięcia – głowica odpowiedzialna za generowanie światła laserowego przesuwa się nad obrabianym elementem, a jej ruch jest sterowany komputerowo. Technologie tę można wykorzystać do przecinania praktycznie każdego materiału, w tym nawet gumy, tworzyw sztucznych oraz tekstyliów.

Jakie są zalety technologii cięcia laserem?

Technologia ta przeznaczona jest przede wszystkim do realizacji procesów obróbki materiałów na skalę przemysłową. Cięcie laserem jest w takim przypadku relatywnie niedrogie i jednocześnie ma wiele innych zalet, z których najważniejsze to:

  • wysoka precyzja, w tym doskonała powtarzalność wymiarów i kształtów elementów przy produkcji masowej,
  • bardzo duża szybkość obróbki,
  • ograniczone do minimum ryzyko odkształcenia materiału – jest poddawany działaniu wysokiej temperatury na bardzo małej powierzchni,
  • idealna gładkość powierzchni w miejscu przecięcia – brak konieczności późniejszego szlifowania.

Zlecając cięcie laserem warto korzystać z usług specjalistów

Podstawą uzyskania wszystkich powyższych korzyści jest stosowanie wysokiej jakości maszyn wykorzystujących technologię cięcia laserowego. Do tego ważne jest, aby urządzenia te były obsługiwane przez kompetentnych operatorów. Z tego powodu zlecając realizację tego procesu, zawsze stawiaj na usługi firm z dużym doświadczeniem w branży.